1. Smoothies - "hladké" koktejly
1. Smoothies - "hladké" koktejly
Jsou dobré, jsou zdravé, jsou jednoduché, jsou rychlé, zasytí a dodají výživné látky. Vyzkoušejte třeba tento:
Smoothie "Imunita" - recept:
- 1/4 bulvy celeru (nakrájet)
- 1/2 okurky (máte-li bio, pak jí neloupejte)
- zelenou petržel (hrst)
- koriandr (hrst)
- 1 oloupaný citron
- 2-3 cm kořene zázvoru, oloupaného
- 1-3 stroužky česneku
- 1-2 hrnky vody
Vše rozmixujte dohladka, množstvím vody ovlivníte výslednou konzistenci (řidší nebo hustější) i chuť.Samozřejmě můžete improvizovat a zkoušet, fantazii se meze nekladou:-)
2. Polévky
Nejjednodušší polévku můžete udělat třeba rozmixováním hrášku (lze použít i mražený hrášek, který před mixováním ohřejete) dohladka s přidáním vody.
Vynikající "podzimní" polévka, kterou najdete i v Detoxikační kuchařce, je v těchto dnech naším oblíbeným jídlem.
Jemné zeleninové pyré - recept
- na 4 porce potřebujeme 2 menší červené řepy (ca 250 gramů), 1/2 kg dýně Hokkaido, 2 velké kořenové petržele (ca 500 g), 2 litry vody a volitelně 5 kuliček pepře
- zeleninu očistíme, nakrájíme na větší kusy a vložíme do hrnce
- přidáme vodu, pepř a přivedeme k varu
- vaříme pod pokličkou na mírném plameni do změknutí
- nakonec vše dáme do vysokorychlostního mixéru a rozmixujeme dohladka
- pokud by krém byl příliš hustý, můžeme přidat trochu vody a rozmíchat
- pro skutečný gurmánský požitek připravte "kešu smetanu" (recept najdete dále v textu)
3. Ořechová mléka
Lze připravit z různých druhů ořechů, nejčastěji použváme lískové, nebo můžete použít neloupané mandle aj. Do vysokoobrátkového mixéru nasypte půl hrnku ořechů a 2 hrnky vody a rozmixujte. Následně sceďte přes sáček na ořechové mléko (lze koupit na internetu "za pár korun"). Mléko vydrží v lednici 2-3 dny.
Jednoduché a chutné mléko lze také vyrobit z banánů a nemletého máku, recept je v Detoxikační kuchařce.
Výhodou domácí přípravy je to, že ořechové mléko je skutečně čerstvé, nekonzervované a nepasterované, tak jako ořechová mléka koupená v obchodech. Jelikož ořechy obsahují tuky, pasterizace (tedy zahřívání na vysokou teplotu) změní biochemické vlastnosti tuků, které pak nejsou zdraví prospěšné.
4. Kešu "smetana"
To je velká lahůdka:-). Potřebujete půl hrnku kešu ořechů a šťávu ze dvou pomerančů (stačí vymačkat ručně na "mačkadle" na citrusy). Dáte do mixéru a rozmixujete dohladka, pomáhejte si "šťouchaldem". V případě potřeby (pokud by hmota byla moc hustá a nešla rozmixovat dohladka) přilévejte po velmi malých dávkách do mixéru vodu - cílem je, aby výsledná hmota byla krémovitá a poměrně hustá.
Kešu smetanu můžete dát do lednice, kde mírně ztuhne, naopak v teple "povolí" a bude více tekutá. V lednici vydrží 2-3 dny.
5. Pomazánky
Snad nejlepší pomazánku svého života jsem objevil v kuchařce Judity Wignall - Živá kuchyně cesta ke zdraví (najdete v knihkupectvích, doporučuji všem zájemcům o živou stravu). S poděkováním Juditě uvádím recept s názvem Grilovací omáčka.
Suroviny:
- 1/2 hrnku sušených rajčat (my si sušíme sami doma v sušičce), máčených 1-2 hodiny, vodu z máčení uschovejte
- 2 lžíce (dle potřeby i víc) vody z máčení rajčat
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce omáčky tamari
- 2 lžíce bílé nebo žluté cibule nakrájené na kostičky
- 1 lžíce medu (nebo agávového sirupu)
- 2 lžičky jablečného octa
- 1 malý stroužek česneku
- 1 lžička sušené hořčice
- 1/2 lžičky černého pepře
- 1/4 lžičky prášku z chilli papriček (lze použít prášek vysypaný z kapsle Organického Cayenne)
- 1/4 lžičky mořské soli
Postup:
- všechny suroviny dáme do mixéru a rozmixujeme dohladka
- můžeme ochutit dle libosti: více sušených rajčat /sirupu pro sladší chuť, více pepře či papriček pro více pikantní omáčku
- pokud je omáčka příliš hustá a nedaří se jí rozmixovat, přidávejte postupně (po 1 lžíci) vodu z máčených rajčat, až dostanete požadovanou konzistenci
- můžete skladovat v ledničce asi jeden týden (ovšem málokdy odoláte jí nesníst:-)
S čím konzumovat:
- nakrájíme proužky mrkve, kořenové petržele, řapíkatého celeru, okurky a namáčíme si je do omáčky jako do dipu
6. Placky, palačinky
Banánové palačinky připravíme takto:
- do mixéru dáme 4 banány, 1 lžíci citronové šťávy a špetku skořice (asi 1/á lžičky) a rozmixujeme dohladka
- na sušící pláty v sušičce dejte buď pečicí papír, nebo speciální folii, která se k některým sušičkám prodává
- z nádoby mixéru naléváme rozmixované banány na sušící pláty a rozetřeme tak, aby vytvořily tenký kruh
- dáme do sušičky a sušíme na 42 stupňů po dobu ca 9 hodin (nebo dle potřeby, v průběhu sušení většinou sundáme částečně usušené palačinky z papíru nebo folie a dáme přímo na plato, které je perforované a dosušení je pak rychlejší)
- hotové palačinyk můžeme skladovat několik dní v lednici
- zevnitř namažeme palačinky kešu "smetanou" (viz recept výše), dovnitř dáme čerstvé nebo rozmražené bobulovité ovoce (maliny, ostružiny, borůvky aj.), zabalíme a navrch můžeme ještě trochu polít kešu smetanou
- kdo chce gurmánský zážitek ještě trochu vylepšit, může v mixéru připravit ještě malinovou polevu (dva hrnky čerstvých nebo mražených malin a 2 lžíce agávového sirupu)
Garantuji vám, že tak dobré palačinky jste ještě nejedli:-)!
7. Přesnídávky
Mám na mysli kojenecké přesnídávky, neboli příkrmy, které se dávají jako první strava miminkům (nejprve souběžně s kojením). Můžou být ovocné, zeleninové, s masem a dalšími surovinami.
Kupované příkrmy - byť budete volit tu nejvyšší možnou kvalitu budou vždy konzervované, v lepším případě pasterizací (zahřátím na vysokou teplotu a tedy změnou biodostupnosti výživných látek), případně chemicky.
Naše nejmladší dcera "vyrostla" na doma vyráběných čerstvých příkrmech. Myslím že kupovaný příkrm měla jen jednou "v nouzi", když jsme pobývali na dovolené v kempu. Používali jsme v maximální možné míře bio suroviny, jako vegetariáni jsme jí dělali zeleninové příkrmy, nebo ovocné přesnídávky. Myslím že čerstvější a výživnější stravu pro malé dítě si lze jen těžko představit a jsme přesvědčeni, že se to pozitivně odrazilo v jejím zdravotním stavu.
8. Raw zákusky
Vysokorychlostní mixér poslouží též pro přípravu různých raw zákusků. Recepty jsou o něco složitější, uvádět zde žádný nebudu, kdo chce vyzkoušet, doporučuji kuchařské knihy od Judity Wignall nebo další kuchařky "syrové stravy", které najdete v běžných knihkupectvích či na internetu.
9. Zmrzliny
Zmrzlina nakonec:-). Český národ propadl zmrzlinám. Pokud pojedete autem po silnicích 1.třídy, najdete zmrzlinové stánky snad v každé vesnici.
Domácí zmrzlinu ve vysokoobrátkovém mixéru můžete udělat velmi snadno - je vynikající, pouze z ovoce, příprava je snadná a zabere pár minut.
Recept - banánová zmrzlina
- potřebujete zralé banány, nejlepší jsou takové, na jejichž slupce jsou hnědé flíčky. My je kupujeme v Bille často ve slevě 50%, v posledních měsících mají i bio kvalitu, kterou preferujeme
- vyzkoušejte i jiné suroviny - "funguje" třeba ananas, mango, můžete chutě různě kombinovat
- banány nakrájejte na kousky ca 4 cm dlouhé, dejte do sáčku nebo dózy a zamražte v mrazáku
- zmražené banány vložte do mixéru, můžete přidat dužinu z vanilkového lusku a rozmixujte stejným postupem, jako u předchozích receptů.
- zmrzlinu můžete posypat drcenými kakaovými boby, nebo si vyrobte "čokopolevu" (recept níže), která na ní ztvrdne a vytvoří "krustičku" - kombinace je vynikající!
Jednoduchá čokopoleva
- potřebujete 3 lžíce kokosového oleje, 6 lžic kakaového prášku, 1 lžíci medu
- pro přípravu čokoládové polevy budeme potřebovat horkou vodní lázeň. Připravíme si jeden větší hrnec, napustíme ho vodou cca do výšky pěti centimetrů, postavíme na sporák a vodu zahřejeme, aby byla teplá (nikoliv horká)
- dále budeme potřebovat misku nebo menší hrnec, který se vejde do většího hrnce. Do této misky dáme kakao, olej a med a postavíme ji do vodní lázně ve velkém hrnci (pozor, voda do misky nesmí natéct!)
- olej a med se rychle rozpustí a pak vše smícháme dohromady. Čokoláda je hotová - pokud jí nalijete na zmrzlinu, tak ztuhne a vytvoří "krustičku"
- nepoužité množství čokolády lze uchovat v lednici nebo mrazáku a podle potřeby opět rozehřát na mírném plameni
Produkty Coral klubu je možno zakoupit zde cz.coral.club/registration/
Přihlášení do klubu je zdarma. Je možno přez tento odkaz
Budete ve skupině lidí kteří se mohou kdykoliv o brátit o radu.
Videa na produkty www.youtube.com/channel/UCitA-mFYDyuZB57COS_eYAA?fbclid=IwAR2hQyYvhq0hJTUvGdeA4ziK8amslz6XveDvs_3qhLsq1FCAiXqzM7iCRPs
www.youtube.com/watch?v=zc7b2Rgbzrg
Strevní trakt- složeni a návod.pdf (1922967)
Video, jakou životní cestu si můžeme zvolit:
www.youtube.com/watch?v=Qo6QNU8kHxI
www.youtube.com/watch?v=VFzVZ9b1OQ8&list=UUnIbxrp9QSf_3NNEnlAPF6A&index=20
"Coral Detox" - základní sada pro efektivní detoxikaci.
Kontakt
Napište mi a já vás kontaktuji balcavla@seznam.cz